Bielsko-Biała położone jest w południowej części województwa Śląskiego i określane jest miastem średniej wielkości oraz nazywane stolicą Podbeskidzia. Rejon miasta stanowi atrakcyjny obszar turystyczno-wypoczynkowy o każdej porze roku. Aglomeracja Bielska-Białej jest silnie uprzemysłowiona. Zlokalizowanych jest tu wiele zakładów przemysłowych, które swoją lokalizacją koncentrują się nad rzeką Biała. Tendencja na zapotrzebowanie poboru wód dla celów komunalnych i przemysłowych jest spadkowa, natomiast dla gospodarstw domowych obserwuje się stały wzrost.
Przez miasto przepływa rzeka Biała, będącą prawobrzeżnym dopływem Wisły, oraz liczne mniejsze cieki powierzchniowe. Rzeka Biała ze względu na swoją wielkość ma dominujący wpływ na stosunki wodne piętra czwartorzędowego, drenując go w okresach stanów niskich i średnich, a podpiętrzając wody gruntowe w okresach wezbrań.
Na terenie miasta Bielska-Białej wody podziemne są eksploatowane w bardzo niewielkim stopniu. Na obszarze miasta wykonywanych było wiele otworów hydrologicznych i studni kopanych, z których można uzyskać od kilkudziesięciu litrów do 2,0 m3/h wody, czasami więcej. W aglomeracji Bielska-Białej, wody podziemne eksploatuje się za pomocą studni kopanych oraz otworów hydrologicznych. Nie jest znana wielkość poboru wody ze względu na brak rejestracji jej zużycia. Jednakże możliwości eksploatacyjne istniejących wód podziemnych są dosyć. Wody podziemne fliszowego poziomu wodonośnego charakteryzują się wysoką jakością (klasa I i IIa), natomiast wody poziomu czwartorzędowego charakteryzują się trochę słabszą jakością wody.
Liczba pięter wodonośnych wynosi 3. Warstwy wodonośne miejscami są napięte, zalegają na głębokości od 11 do 59 m i mają porowy charakter. Najbliżej powierzchni terenu zalega piętro czwartorzędu wykształcone w postaci piasków, żwirów i otoczaków.